איך לשמור על התקציב בזמן שיפוץ הבית

איך לשמור על התקציב במהלך שיפוץ הבית?

כל מי שעומד לפני שיפוץ יודע שמדובר בפרויקט גדול ומורכב. שיפוץ, אפילו הקטן ביותר, כרוך בהוצאה של אלפי שקלים, אם לא עשרות אלפים. אז איך בכל זאת ניתן לצמצם הוצאות ולתכנן שיפוץ שישיג את התוצאה המקסימלית בהוצאה המינימלית? או…. אז ככה..

ה-טיפ החשוב מכולם הוא לתכנן היטב את השיפוץ, לדעת מראש מה בדיוק רוצים ועושים ולא לחרוג במילימטר..  (. קל להגיד .. תקלות ושינויים יש כמעט בכל שיפוץ, לכן כדאי להקדיש 20% מהתקציב לטיפול בהם. היה לכם מזל ונשאר הכסף? יופי, תוכלו לשדרג גם את הרכב..) כדי לעשות את זה אתם צריכים תכנית של המצב הקיים כיום בדירה, ותכנית של המצב המתוכנן לאחר השיפוץ, מהן ניתן להוציא כתב כמויות שיפרט את העבודות והחומרים הדרושים, כולל כמויות, וכך תתאפשר לכם שליטה בתקציב. 

  • עקרון שיעזור לכם להקטין את העלויות הוא עקרון שאני קוראת לו "מקסימום במינימום"- הכוונה- מה הפעולות המינימליות שצריך לבצע על מנת לקבל תוצאה מקסימלית. לדוגמא- הריסת קיר כרוכה בעלויות לא מבוטלות, ובתיקון הכרחי בריצוף שבדרך כלל מחייב ריצוף מחדש של כל האזור (אלא אם יש לכם אריחים ספייר, ואם יש אז שיחקתם אותה! כבר חסכתם..) אז כדאי לחשוב אלו קירות הכרחי להרוס ואיזה ניתן להשאיר ובכל זאת לקבל את התוצאה הרצויה.
  • אם תחליטו לעבוד עם אדריכל, הוא ינהל את הפרויקט כך שתוכלו להפיק את המקסימום מהתקציב שלכם, וללא חריגות. לאדריכל מנוסה יש את הכלים למצוא עבורכם פתרונות יעילים וחסכוניים, הוא יכין את כל התכניות והמפרטים הדרושים, ילווה אתכם ברכישות, ידאג לכך שתקבלו את הצעות המחיר הטובות ביותר,  ויוודא כי העבודה מתנהלת בהתאם לתקציב.

  • ועכשיו נכנסים לפרטים.. אחד התחומים המשפיעים משמעותית על עלות השיפוץ הוא החשמל. עלות נקודת חשמל אחת נעה סביב ה-250-450 ₪ לנקודה. כדאי מאוד להכין תכניות מפורטות ולעבור על כל הנקודות הרצויות, גם כדי לוודא שלא חסר שקע במקום בו הוא נחוץ, וגם לוודא שלא הגזמתם עם שקעים שיעלו את מחיר העבודה.

עיקר ההזדמנויות לחיסכון יהיו בשלב בחירת חומרי הגמר.

  • אפשר לבחור ריצוף חיפויים וכלים סניטריים באחת מחנויות העודפים של הרשתות הגדולות, או לבחור מקולקציה של השנה שעברה. ריצוף אפור 80/80 הוא כזה גם אם יצרו אותו לפני שנתיים, כל עוד הוא לטעמכם ועומד בכל התקנים כמובן. בנוסף, באופן כללי הבחירה במוצרים במידות סטנדרטיות תהיה תמיד זולה יותר, וזה נכון גם לגבי ריצוף וכלי סניטריים.
  • אם המטבח הקיים הוא מטבח איכותי ובמצב טוב, אבל המראה שלו לא מתאים לכם, ישנן מספר דרכים לעצב אותו מחדש מבלי להכנס להוצאה גדולה של רכישת מטבח חדש. במקרים מסוימים ניתן לצבוע מחדש את חזיתות הארונות וכך לשנות את כל האופי שלו, ובמקרים אחרים כדאי להזמין מנגר חזיתות חדשות שייוצרו בהתאמה לארונות הקיימים. נגר טוב יכול, במקרים מסוימים, גם לפרק את ארונות המטבח הקיים ולהרכיב אותם מחדש על פי התכנית החדשה בה אתם מעונינים.  את השייש הקיים לעומת זאת יהיה קשה למחזר, וסביר להניח שתצטרכו לקחת בחשבון הזמנת שייש חדש בהתאם לתכנון המטבח שעשיתם. סיום העבודות אף אחד לא ידע שהמטבח החדש והמהמם שלכם לא ממש חדש..

והכי חשוב בעיצוב- הכל ענין של איזונים. רוצים להשקיע במקום אחד? חיסכו באחר. זה עובד בתקציב וגם בחיים.

אז מה היה לנו..

סוף מעשה במחשבה תחילה-

  • לפני הכל כדאי לערוך רשימה, מפורטת ככל האפשר, של מטרות השיפוץ. מה מפריע ורוצים לשנות, ומה חסר ורוצים להוסיף.
  • לתעדף- מה חשוב יותר ומה פחות.
  • להפוך את הרצונות שלכם לתכניות מפורטות, ומהן להפיק כתב כמויות מפורט שיהוה את הבסיס לתקציב השיפוץ
  • לשמור בצד 20% לטיפול בבלת"מים, ולצאת לדרך.

 

אם החלטתם להעזר באדריכל שילווה את הפרויקט שלכם ויסייע לכם להפיק את המקסימום מהתקציב שלכם, אשמח לעמוד לרשותכם ולתכנן עבורכם את בית חלומותיכם. 

רוצים עוד טיפים לעיצוב ושיפוץ הבית?

מכירים מישהו שהפוסט הזה יכול לענין אותו? מוזמנים לשתף

אולי יעניין אותך גם

איך להתכונן לשיפוץ
מודל sight

מודל sight לעיצוב פונקציונלי הרמוני יפה ומדויק. אחרי הפוסטים הקודמים

דילוג לתוכן