מודל sight

איך להתכונן לשיפוץ

מודל sight

לעיצוב פונקציונלי הרמוני יפה ומדויק.

אחרי הפוסטים הקודמים שלי, שעסקו בטעויות שרוב האנשים עושים כשהם ניגשים לשיפוץ, בטח שאלת את עצמך- טוב, אז מה צריך לעשות כדי לעבור את השיפוץ בהצלחה?
או, אז הנה..
הפעם נעסוק במה כן.

איך להתכונן לשיפוץ כך שנוכל להבטיח תוצאות איכותיות ומדויקות שיתאימו בדיוק לסגנון החיים שלך, ויחד עם זאת ישארו במסגרת התקציב ולוח הזמנים שקבעת.

במשך השנים שאני עוסקת באדריכלות (יותר מ-20, אבל מי סופר..) פיתחתי מודל עבודה איתו אני מנהלת את תהליך התכנון, ואני שמחה לחלוק אותו גם איתך.

מודל sight) sight– גם אתר וגם כוונת)

בלי לחפור יותר מדי לגבי משמעות השם, אסביר כאן שהמודל משמש כ"כוונת" (sight) המאפשרת לדייק את יעדי השיפוץ, כמו גם את המסע שלנו על מנת להשיג אותם. אז איך זה עובד?

המודל מורכב משלושה חלקים, וליבו הוא מערכת היחסים שביניהם. חזון, מבנה ותקציב.
לקראת השיפוץ המתקרב עלינו להגדיר אותם ולבחון אותם האחד ביחס לשני (ולשלישי :-))

איך להתכונן לשיפוץ

הראשון והחשוב ביותר הוא- החזון.
עלינו להגדיר מה בדיוק אנחנו רוצים להשיג, זאת אומרת איזה חיים אנחנו מדמיינים, ורוצים לחיות בבית החדש. בניית החזון מתחילה בגיבוש "פרוגרמה"- רשימת החללים הרצויים בבית, והפעילות המתוכננת בכל אחד מהם.
כמו שראינו בתקופה המוזרה שעברה עלינו לאחרונה, החיים הם דינמיים ומורכבים, ורשימה כזו אינה מספקת ולא תיתן לנו את כל המידע שאנחנו זקוקים לו, לכן אנחנו מרחיבים את היריעה וצריכים לשאול את עצמינו שאלות לגבי החיים בבית כאילו שלא קיימים שמות החללים הסטנדרטיים בהם השתמשנו בפרוגרמה. למשל: אם כתבנו בפרוגרמה שאנחנו רוצים סלון, פינת אוכל, מטבח וארבעה חדרי שינה, עכשיו אנחנו צריכים להרחיב- והדרך הקלה היא לחבר משפטים המתחילים במילים: "מקום ל…" למשל- מקום עבודה על מחשב בשעות הבור, מקום לשבת בשקט עם ספר, מקום לישיבה אינטימים של זוג, מקום בו נרגיש חיבור חזק לטבע ולמה שקורה בחוץ (נוף, שמיים, צמחיה) ועוד ועוד, השמיים הם הגבול.

כך נראה שפתאום נוספים לנו מקומות בבית שלא חשבנו לתכנן לפני כן, מקומות שיעניקו לבית את הערך המוסף, ולנו את התחושה שאכן הבית הוא המקום האינטימי שלנו, שמתאים בדיוק לנו.

החזון:

מי אנחנו רוצים להיות?

 • איך יראה העולם שלנו?
 • מה ההשראה שלנו?

כולל:

 • פרוגרמה ראשונית- חדרי הבית השונים והצרכים בכל אחד מהם.
 • הרחבת הפרוגרמה עם אזורים נוספים.
 • אופי החיים בבית.
 • לחלום בגדול!
התהליך לוקח זמן וזה ממש לא המקום לחסוך- כדאי לתת לו את הזמן כי ההשקעה בתהליך הזה היא זו שמאפשרת לך לקבל את מקסימום התוצאה בשיפוץ! ולא, זה ממש לא מוסיף לעלויות שלו, אלא בדיוק ההיפך! 
 

המבנה

במקביל לבניית החזון, בו אנחנו חולמים את עתידנו, אנחנו צריכים לבחון את האפשרויות למימוש הפיזי שלו, זהו מרכיב המבנה שבמודל.
בחלק הזה של המודל אני מבצעת איבחון אדריכלי מקיף של המבנה. מה כדאי להרוס ומה להשאיר, מה המגבלות המבניות של החלל, כיווני אור ואוויר, קווי מבט פנימיים ומבטים אל החוץ ופנימה, ועוד נתנונים פיזים ואדריכליים נוספים ככל הדרוש. 

החזון:

אבחון אדריכלי:

 • מצב מצוי/מצב רצוי
 • היתר בנייה במקרה הצורך
 • קונסטרוקציה
 • גמישות תכנונית
 • כיוונים
 • המצב הפיזי של הנכס

צילום וניתוח המצב הקיים בשטח

סקיצות וחלופות תכנוניות

כולל:
 

 • תכנית מדידה של המצב הקיים
 • ביקור בשטח
 • סיעור מוחות אדריכלי
 • סקיצות וחלופות תכנוניות

בהמשך אני יוצרת מספר חלופות, שבהן אפשרויות שונות לתכנון על פי החזון שיצרנו יחד. לכל חלופה יתרונות וחסרונות, ויחד אנחנו מנתחים אותן. האם עדיף מטבח ליד הכניסה או כזה הפונה לכיוון הגינה האחורית? ומשרד ביתי בחלל הציבורי או באזור פרטי יותר? החזון פוגש את המבנה והתוצאה היא בדרך כלל מספר אפשרויות שמאפשרות לך לבחור ביניהן.

התקציב:

החלק השלישי של המודל, שגם הוא מתבצע במקביל ומהווה חלק משמעותי בתכנון, הוא הגדרת התקציב. כדי לא לחרוג מהתקציב שהעמדתם לטובת הפרויקט עלינו לוודא שהוא אכן ריאלי ותואם את היקף הפרויקט. 

כמה עולה שיפוץ? כמו אוטו, תלוי איזה.. אבל אם רוצים מושג ממש כללי- שיפוץ יסודי (מטבח וחדרי רחצה, אלומיניום ונגרות, חשמל ותאורה, ריהוט טקסטיל ואביזרים) נעמד בכ-5000 ש"ח למ"ר. זאת אומרת כ-500K לדירת 100 מ"ר. מרפסות? להוסיף. חצר? גם.

דוגמא לאקסל ניהול תקציב                                                                                                                                         אדר' נעמה עילם

עכשיו, הרבה פעמים שואלים אותי­ מה, אי אפשר בפחות? אז אפשר, בהחלט, אבל בשביל להצליח
לשפץ ולהרגיש שלא התפשרת, ושהכל נראה מעולה (לא פחות, לא עשינו את כל זה בשביל שיראה
"בסדר") בשביל זה חייבים תכנון מדוקדק, וכן­, זה כולל אקסל הוצאות שקמים איתו בבוקר והולכים איתו לישון..

 • מתחילים ביצירת אומדן תקציב ראשוני.
 • מתקדמים לבניית טבלת אקסל מפורטת.
 • מקפידים לעדכן את האקסל עם כל שינוי.

שלושת שלבי תהליך השיפוץ:

אז זהו, אלה שלושת מרכיבי מודל sight על קצה המזלג.. 

אני מקווה שהמודל יעזור לך להתכונן בצורה הטובה ביותר לשיפוץ שלך, כדי שכל ההשקעה הגדולה שלך תביא בסופו של התהליך לתוצאה הטובה ביותר עבורך ועבור כל בני ביתך. המודל נבנה כך שהוא יכול ללוות אותך לאורך כל התהליך, כמו שכבר אמרתי קודם, ה"כוונת" הזו, היא הכלי שיעזור לך לדייק ולהגיע אל המטרה­ בית מתוכנן ומעוצב היטב, בהתאם לרצון ולצרכים שלך ושל משפחתך. במייל הבא, אראה לך כמה דוגמאות מהשטח­ איך נראה התהליך בפועל!
אם הגעת עד לכאן, ויש לך עוד שאלות או שבה לך לבדוק אם יכול להתאים לנו להמשיך לעבוד יחד, אשמח לתאם לנו שיחת הכרות. כל מה שצריך לעשות זה להשאיר את הפרטים בלחיצת כפתור פה למטה, ואחזור אליכם לתאום השיחה.

נפגש בפוסט הבא עם כמה דוגמאות מהשטח,
בינתיים אפשר למצוא עוד טיפים והשראה אצלי בדף הפייסבוק, באינסטגרם ובפינטרסט👇
כדאי לעקוב!

שלך,
נעמה

 
אני לא כותבת הרבה, אבל כשאני כבר כותבת זה..

בדרך כלל אחת המאמרים הכי מקיפים ופרקטיים על עיצוב פנים, שיפוצים ויצירה ישראלית. רוצה שאעדכן אותך על המאמר הבא שיוצא? אשמח לצרף אותך לקהילה שלי.

נהנתם מהמאמר? שתפו אותו עם חבר..

אהבת את המאמר? הנה עוד כמה מומלצים:

אולי יעניין אותך גם

דילוג לתוכן